Projekt “Vinski turizam je in” koji provodi udruga Kutjevački vinari, a u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Kutjeva, Udrugom voćara i vinara “Vino-kap” iz Kaptola, udrugom Veteri castra te financijsku pomoć Ministarstva turizma i sporta nastavlja se prema predviđenom planu i programu. Gosti su bili studenti Fakulteta turizma i ruralnog razvoja iz Požege kako bi teoriju s nastave provjerili i na terenu. Ovoga puta tema je bila “Turizam u enogastronomiji”, uz vodstvo stručnog suradnika Ivana Marinclina u restoranu Kutjeva d.d.
Na početku, dvadesetak studenta druge godine enogastronomije i vinare pozdravio je Krunoslav Sontaki, predsjednik udruge Kutjevački vinari. Domaćin Ivan Marinclin, glavni enolog Kutjeva d.d. upoznao je okupljene s temom radionice “Turizam u enogastronomiji” - sljubljivanje hrane i vina.
O projektu “Zlatna Slavonija” i nastojanju da i gastro ponuda požeškog kraja postane prepoznatljiva poput vina, nazočne je upoznala Maja Jakobović, direktorica Turističke zajednica Požeško-slavonske županije. Kroz radionice, edukacije i osposobljavanje ugostitelja vidljivi su rezultati tako da lokalna ponuda hrane postaje ravnopravna vinu. Nastojanja da se domaća hrana i pića koristi u ponudi prepoznali su gosti ne samo iz Hrvatske već i inozemstva. Svoja praktična iskustva ugostitelja u provođenju projekta “Zlatna Slavonija” prenijela je Ena Pandžić koja sa suprugom vodi restoran “Zlatni lug” u Emovcima. Gosti sve više prepoznaju tradicionalnu gastro ponudu i sljubljivanje vina i hrane, ali ipak većina su tradicionalisti i traže obilne porcije klasičnog jela.
U praktičnom dijelu radionice Zoran Prpić, kuhar restorana Kutjeva d.d. pripremio je četiri jela. Uz predjelo od dva sira obitelji Ribičić iz Grabarja pilo se rose vino obitelji Jakobović iz Vetova i mlada Graševina Kutjeva d.d. Ova kombinacija se svidjela prisutnima. Uz tijesto sa sirom ponuđene su dvije graševine istog godišta, iz 2020.,ali različitog pristupa proizvodnje. Graševina Miroslava Škore je klasična proizvodnja dok je vino iste sorte Kutjeva d.d. kasna berba, odležala jedno vrijeme u drvenoj bačvi tako da se osjetila elegancija tanina. Uz tamna mesa piju se crna vina, pa su se uz juneći biftek pila kupaža merlota i cabernet sauvignona pod imenom Mercs obitelji Krauthaker iz Kutjeva i nefiltrirani pinot crni obitelji Sontaki, također iz Kutjeva, koji je dvije godine odležavao u drvenoj bačvi.
Na kraju desert, palačinke s orasima u vinskom šatou kuhanom na pari za sljubljivanje sa slatkim pinotom bijelim Veleučilišta, a odnedavno Fakulteta u Požegi, i ledenim vinom Kutjeva d.d. Na kraju su se kušala i vina drugih članova udruge Kutjevački vinari. (D.M.)